Lektvary léčivé

Aztéc (2)
Přísady: Mandragora, Pryskyřičník, Kuklík, Zemědým, Krvavec, Plamének

Příprava: Mandragoru je nutné nastrouhat na jemný prášek, což vyžaduje delší dobu, proto se voda v kotlíku nechává vařit na mírném ohni. Jakmile je Mandragora nastrouhaná a voda vařící, přidá se do kotlíku a nechá se deset minut povařit. Pryskyřičník se s Kuklíkem přidává jemně nakrájený a ošetřený od listů v poměru 3:5, toto se nechává vše dalších deset minut povařit. Následně se přidává pouze kořen Zemědýmu a to bez bočních úponků - lektvar je nafialovělé barvy až do červena - povaří se pět minut. Krvavec s Plaménkem se přidávají celkově a lektvar získává purpurovou barvu. Nyní se musí lektvar míchat 3x doleva, 2x doprava a 5x doleva a to po dobu tří minut.

Účinky: Lektvar, ač to jeho název napovídá, rozhodně nepřidá kouzelníku vědomosti, ale posiluje jeho schopnost se více soustředit, vstřebávat rychleji informace a kombinovat.
Možné chyby: Pokud je lektvar po přidání Zemědýmu zelenavé barvy, byl přidán kořen i s bočními úponky. Lze to napravit přidáním více Mandragory s Krvavcem.


Bílý dech (4)
Přísady: Děhal, Kýchavice, Starček, Kuklík, Kokrhel, Trahak

Příprava: Do vařícího kotlíku se přisype drcený čerstvý kořen Děhalu (pozor, ne sušený!!!) a nechá se šest minut povařit bez míchání. Následně se přidávají listy Kýchavice ve stejném poměru jako Děhal, vaří se sedm minut s mícháním 5x doleva, 4x doprava, 7x doleva. Poté se nechává lektvar povařit deset minut a následně se opět míchá 4x doprava, 6x doleva a 5x doprava. Lektvar je světle hnědé barvy, místy mahagonové. Následuje přidání celé rostlinky Starčeku stále ve stejném poměru k předchozím přísadám. Povaří se pět minut s mícháním 4x doprava a 2x doleva. Po té se přidává kořen Kuklíku v poměru 5:3 k předešlým přísadám. Toto se vaří deset minut s mícháním 6x doprava, 4x doleva a 3x doprava. Další přísadou je kořen Kokrhelu (pro silnější účinek je lepší čerstvý kořen, pro mírnější sušený), vaří se sedm minut s mícháním 2x doleva, 3x doprava - 1 minuta pauza, 2x doprava a 4x doleva. Předposlední přísadou je celá rostlinka Trahaku (ve stejném poměru k předchozím), která se vaří dvacet minut pouze s pětiminutovým mícháním 3x doleva, 10x doprava a 9x doleva. Poslední přísadou je stonek čerstvého Děhalu ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Lektvar je světle hnědé barvy, vaří se bez míchání deset minut. Následuje denní uležení lektvaru.

Účinky: Lektvar se používá k léčení otravy, způsobené převážně kouzlem.
Možné chyby: Pokud je lektvar žluté barvy, je to způsobeno malým množstvím Děhalu, a toto je nutné doplnit. Další častou chybou je nesprávné míchání, které může lektvar značně znehodnotit - čili oslabit jeho účinek.


Bolesal (1)
Přísady: Pryskyřičník, Krvavec, Děhal, Mléč a Jaterník

Příprava: Do vlažné vody (pozor, ne vařící) se nejprve vloží celá rostlinka Pryskyřičnému - avšak bez bočních ponků, a nechá se cca 5 minut na mírném ohni vyluhovat, po pěti minutách se přidává kořen Krvavce - nejlépe v poměru 3:2 (Pryskyřiční:Krvavec), kdy tento kořen je zbaven své vrchní a střední slupky - je nutné ho nadrtit na velice jemný prášek. Také tento se nechá společně s již danou přísadou pět minut luhovat, tentokrát však již ve vařící vodě - lektvar získává světle oranžovou až načervenalou barvu. Po tomto se do kotlíku přidá Běhal, Mléč a Jaterník - nejlépe ve stejném množství a v poměru 3:5 ku Krvavci. Pořadí posledních přidaných rostlin nijak neovlivní účinky lektvaru. Lektvar se vaří 20 minut a během jeho utváření získává světle hnědou průzračnou barvu.

Účinky: Lektvar se používá především k léčení žaludečních potíží, lehké otravy a mírné únavě.
Možné chyby: Pokud je na pohled lektvar zelený, až brčálový, došlo k záměně poměru Pryskyřičnému a Krvavce. Toto lze změnit přidáním více Děhalu s Jaterníkem, avšak požadovaný účinek lektvaru bude značně zmenšen.


Devětsil (5)
Přísady: Pryskyřiční, Krvavec, Běhal, Jaterník, Pstroček, Kuklík, Bradáček, Kontryhel, Arcissili Quastrum, Ambrózie

Příprava: Do vařící se vody se dá sušený a drcený Pryskyřiční, který se povaří sedm minut bez míchání. Následuje celá rostlina Krvavce v poměru 3:5 k Pryskyřičnému.. Toto se povaří patnáct minut s mícháním 8x doleva, 12x doprava, 3x doleva - 3 minuty pauza a dále 3x doprava a 2x doleva. Lektvar se musí nechat vychladnout a do studeného lektvaru se přidává kořen Děhalu i s bočními úponky ve stejném poměru jako předešlá přísada. Lektvar se nechává dvanáct hodin stát. Poté se převede opět do varu a následně se po pět minut míchá 4x doprava, 3x doleva a 5x doprava. Přidává se stonek Jaterníku a ten se vaří bez míchání osm minut. Lektvar získává nafialovělou barvu. Další přísadou je Pstroček, ze kterého se do lektvaru přidává pouze Šťáva z kořene s stonku ve dvojnásobném poměru k Pryskyřičnému.. Lektvar se vaří patnáct minut s osmiminutovým mícháním 7x doprava, 3x doleva, 4x doprava a 6x doleva. Lektvar se nechává odstát na osm hodin. Poté se opět přivede k varu a přidává se celá rostlinka Kuklíku ve stejném poměru jako Krvavec. Toto se vaří deset minut s mícháním 4x doprava, 3x doleva,5x doprava - 1 minuta pauza. Následně se přidávají čerstvé listy Bradáčku a jeho stonková Šťáva v trojnásobném poměru k Pryskyřičnému.. Vaří se s mícháním dvanáct minut a to 3x doleva, 4x doprava, 5x doleva a 7x doprava. Následuje pětiminutové vaření bez míchání. Následuje celá rostlinka Kontryhele, která se vaří bez míchání sedm minut ve stejném poměru jako Krvavec. Nyní přicházejí na řadu lístky a plody Arcissili Quastrum. Lístky se dávají ve stejném poměru jako předešlá přísada, taktéž i plody, ale ty je nutno ošetřit od vnějšího pláště a využít pouze dužinu, neboli semena i s přilehlým lůžkem. Toto se vaří třicet minut, z nichž prvních deset se míchá 3x doleva, 12x doprava, 8x doleva a 4x doprava a zbylé minuty se vaří bez míchání. Barva lektvaru je duhově fialová. Poslední přísadou jsou okvětní lístky Ambrózie ve dvojnásobném poměru ke Kontryhelu. Tyto se vaří patnáct minut bez míchání. Lektvar se následně nechá dvanáct dní uležet.

Účinky: Tento lektvar dodává tělu potřebnou sílu, koncentraci, pevnou vůli a sebevědomí. Má i mírné léčivé účinky. Všechny účinky dohromady mají jediný velký účinek a to povzbuzení těla, ducha i mysli.
Možné chyby: Je nutné dodržovat přesný sled přísad a jejich poměrů, neboť lektvar je velice náchylný na rozdíly a náprava chyb je velice obtížná. Je-li výsledná barva lektvaru žlutá, nezbývá než lektvar odstranit a začít nanovo. V případě červené barvy bylo použito velké množství Krvavce, a toto lze vyvážit jedině přidáním Děhalu a Kontryhele.


Exasil (2)
Přísady: Zemědým, Narcis, Běhal, Durman, Krtičník, Barvínek, Jaterník

Příprava: Tento lektvar, ač se dle přísad jeví možná jako náročný, nevyžaduje speciální pozornost. Do vařící vody se vloží celá rostlinka Zemědýmu, Narcisu a Děhalu ve stejném poměru a nechá se povařit sedm minut, kdy se míchá 4x doleva, 5x doprava. Následně se přidává strouhaný kořen Durmanu a Krtičníku, kdy po tomto získává lektvar matné šedavé barvy. Vaří se pět minut bez míchání a poté se přidává celý rozdrcený Barvínek a Jaterník - lektvar je šedé až bílé barvy a bez míchání se nechává dvě hodiny odstát.

Účinky: Jak již napovídá název lektvaru, dodává tělu potřebnou sílu (především, došlo-li k oslabení v důsledku kouzel nebo nepřiměřené námahy).
Možné chyby: Pokud je lektvar světle bílé až průzračné barvy, byla vynechána některá z přísad a nejlepším řešením je postupně přidávat jednotlivé přísady a pozorovat, na kterou přísadu lektvar reaguje, a tuto potom přidat.


Chrupavík (2)
Přísady: Tolita, Pštrosek, Árán, Aur sacharinum, Aesculus Pariflora

Příprava: Do vroucí vody se dá drcený čerstvý kořen Tolity, tento se pět minut povaří. Následuje celá rostlinka Pštroseku ve stejném poměru jako Tolita, avšak bez kořene. Toto se povaří deset minut s mícháním 4x doprava, 8x doleva, 3x doprava. Lektvar má mlžnou barvu a pára z hrnce je barvy naoranžovělé. Další přísadou jsou lístky a kořen Áránu. Tento se přidává ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Vaří se patnáct minut se sedmiminutovým mícháním 12x doleva a 3x doprava. Lektvar získává našedivělou mlžnou barvu. Po té se do lektvaru přidávají listy Auru sacharinumu - ale pouze mladé lístky, které mají nádech červené barvy, a to ve stejném poměru jako Árán. Toto se povaří pět minut bez míchání. Poslední přísadou jsou semena mladých zelených plodů Aesculusu Pariflory ve stejném poměru jako předchozí. Vaří se sedm minut bez míchání. Lektvar je nutné nechat alespoň dvě hodiny uležet. Lektvar je stříbřité barvy.

Účinky: Název lektvaru napovídá, že se jedná o zlepšení celkového stavu chrupu a zubů. Je nutné lektvar užívat přiměřeně, neboť ve vyšším množství užití tohoto je zde riziko rozvrácení postavení zubů.
Možné chyby: Lektvar není náročný, a pokud je jeho finální barva jiná než šedá až stříbrná, stačí přidávat přísady a při reakci tyto doplnit.


Kostirostlík (3)
Přísady: Kyhanka, Pštrosek, Autencia, Okra, Narcis, Dejvar

Příprava: Do vařící vody se dají sušené květy Kyhanky s čerstvou stonkovou Šťávou (ve stejném poměru). Toto se míchá tři minuty 3x doleva a 2x doprava. Následně se přidává stonek Pštroseku ve stejném poměru jako Kyhanka. Vaří se pět minut bez míchání. Další přísadou do lektvaru je kořen Autencie (stále ve stejném poměru), který se najemno rozdrtí a vaří se dvanáct minut s tříminutovým mícháním 3x doprava a 8x doleva. Lektvar získává bronzovou barvu a vůni jarních květin. Nyní následuje celá rostlinka Okry ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Toto se vaří patnáct minut s desetiminutovým mícháním 8x doprava, 4x doleva - dvě minuty pauza - 3x doleva a 5x doprava. Lektvar má stále bronzovou barvu. Následují okvětní lístky Narcisu s dužinou kořene ve stejném poměru jako Okra. Lektvar se vaří dvacet minut z toho pět s mícháním, a to 7x doprava, 3x doleva a 2x doprava. Poslední přísadou je Dejvar, který dodává lektvaru čistou bronzovou barvu. Vaří se bez míchání sedm minut. Lektvar je nutné nechat alespoň šest hodin odstát.

Účinky: Tento lektvar se používá zejména při zlomeninách, problémech s kostmi či po použití kouzla, které kosti promění. Účinky se projevují do půl hodiny od požití lektvaru. Při tomto je nutné, aby byl subjekt, který tento lektvar požije, v naprostém klidu, neboť při pohybu se léčba lektvarem značně protahuje a je více bolestivá než obvykle.
Možné chyby: Tento lektvar je jeden z mála, u kterého se nesprávné užití přísad neprojevuje, vyjma změny barvy. Došlo-li k nesprávné výrobě, je barva lektvaru velice světlá - světle žlutá. Lektvar v tomto případě působí pouze jako utěšitel bolesti.


Lehosil (1)
Přísady: Zemědým, Narcis, Běhal, Durman, Krtičník

Příprava: Tvorba tohoto lektvaru je velice jednoduchá, přísady se přidávají postupně ve stejném množství s pětiminutovými přestávkami na vaření (rostliny se přidávají celé bez kořenů a je zde možnost používat jak sušené, tak i čerstvé přísady). Mezi přidáním Děhalu a Durmanu je během pěti minut nutné míchání 5x doleva, 7x doprava. Barva lektvaru je zelená, už od počátku.

Účinky: Tento lektvar posiluje v malém množství sílu - pro větší účinek je lepší vyrobit lektvar Silná mysl.
Možné chyby: Pokud je lektvar po přidání Děhalu a Durmanu narůžovělý, bylo přidáno mnoho Narcisu, který lektvar velice zjemňuje, a je nutné lektvar vyvážit přidáním ostatních přísad.
Rada: Lektvar je velice sladký a toto lze změnit přidáním malého množství Rmenu.


Lékovec (2)
Přísady: Pryskyřiční, Krvavec, Běhal, Pstroček, Jaterník

Příprava: V tomto případě se do vařící vody přidává pouze dužina Pryskyřičnému, vč. vnitřní Šťávy - tzn. Pryskyřiční se dává celkově, nikoli drcený. Oproti tomuto se přidává drcený kořen Krvavce a to ve stejném váhovém množství k Pryskyřičnému.. Vaří se sedm minut, a při tomto získává lektvar temně oranžovou barvu. Běhal s Pstročkem se přidává také ve stejném množství, a to celá rostlinka vyjma kořene - tyto musejí být přiměřeně ve stejném množství jako předešlé dvě přísady. Vaří se dalších sedm minut s mícháním 3x doleva, 2x doprava a 5x doleva. Jako poslední se přidává Jaterník také v přiměřeném množství, drcený (i s kořenem). Vaří se pět minut, lektvar má světle žlutou až pískovou barvu a chuťově je velice hořký.

Účinky: Lektvar se řadí do střední třídy všeobecného léčení, avšak na zlomeniny neúčinkuje - pouze dopomáhá k jejich léčení.
Možné chyby: Při výrobě tohoto lektvaru nedochází k větším chybám, max. k nerovnoměrným dávkám přísad, to lze napravit doplněním scházejících. Rady: Protože je lektvar chuťově velice hořký, lze toto zmírnit přidáním lístků Ambrózie a to ve dvojnásobném množství k poměru přísad.


Manolus (3)
Přísady: Zemědým, Narcis, Běhal

Příprava: Lektvar se vyrábí v silném žáru, kdy se voda vaří alespoň dvacet minut. První přísadou je Zemědým - kořen - kdy se přidává pouze vnější slupka - tato se nejprve naseká a následně z ní vytlačí tekutina, kterou kořen obsahuje - a takto ošetřená slupka se vloží do vařící vody. Zde se vaří po dobu dvaceti minut. Následně se přidávají okvětní lístky Narcisu a to v poměru: 0.5 g kořene : 16 okvětním lístkům. Po vložení je nutné dbát na přesné míchání lektvaru a to: 15x doprava, 8x doleva, 4x doprava, 12x doleva a to po dobu dvaceti minut. Po tomto se přidá celá rostlinka Děhalu a lektvar je světle modré barvy. Takto se bez míchání vaří sedm minut, přidává se výtažek z kořene Zemědýmu a jeho listy (kdy listy musí být v poměru k narcisu 4:8). Lektvar je modré, na světle fialovějící barvy.

Účinky: Lektvar posiluje především sílu, jak tělesnou, tak duševní, a má velice uklidňující účinek.
Možné chyby: Při tomto lektvaru je velice nutné dávat pozor na poměr, neboť při zásadně špatném poměru přísad lze vytvořit lektvar temně modré barvy, ale místo posilňujícího lektvaru je vyroben omračující s dlouhotrvajícím účinkem. Dodatečné přidávání přísad není možné až na zvýšení vnější slupky kořene Zemědýmu.


Medúzový štít (3)
Přísady: Běhal, Mandragora, Krtičník, Durman, Bradáček

Příprava: V prvé řadě je nutné mít usušený, od Šťávy ošetřený kořen Děhalu, ale k dispozici mít i čerstvý stonek. Jako první se dává do vařící vody drcený kořen Děhalu a drcená Mandragora a to v poměru 5:3. Vaří se deset minut s mícháním 5x doleva, 3x doprava - 1 minuta pauza, 3x doleva a 2x doprava. Následně se přidávají lístky Krtičníku s Durmanu ve stejném množství a v poměru 5:3 k prvním přísadám. Vaří se sedm minut s mícháním 5x doleva, 3x doprava, 8x doleva. Lektvar musí mít bleděmodrou barvu a charakteristickou sladkou vůni. Dále se přidává celá čerstvá rostlinka Bradáčku ve stejném poměru jako předešlé dvě přísady. Vaří se bez míchání pět minut a lektvar při tomto tmavne, místy černá. Jako poslední se přidává čerstvý stonek Děhalu, ve stejném poměru k ostatním. Toto se povaří sedm minut s mícháním 3x doleva, 1 minuta pauza, 3x doleva, 2x doprava. Lektvar získává čistou modrou barvu.

Účinky: Tento lektvar se používá na léčení z popálení, ať již malé nebo velké. Po užití lektvaru může následovat třes.
Možné chyby: U tohoto lektvaru je nutné dbát na správný poměr i s mícháním vč. pauz. Pokud je lektvar tmavě modré barvy, bylo přidáno mnoho Durmanu. Toto lze napravit přidáním ostatních přísad. Pokud je lektvar zelené barvy, tmavé i světlé, byl přidán kořen Děhalu se Šťávou zároveň s jeho stonkem.


Myslovník (2)
Přísady: Mandragora, Pryskyřiční, Kuklík, Zemědým

Příprava: Je nutné mít vařící vodu a kotlík nad neustálým silným plamenem - tento lektvar je závislý na teplotě při výrobě. Do vody se přidá nastrouhaná Mandragora s Pryskyřičníkem a to v poměru 5:4, kdy Pryskyřiční se vkládá bez kořene. Po pět minut je nutné lektvar míchat: 5x doleva, následně 10x doprava s pravidelným opakováním po celou dobu. Po pěti minutách míchání se přidá rozdrcený Kuklík bez listů a dužina Zemědýmu (ve stejném poměru), kterou je nutné mít čerstvě usušenou - tedy nastrouhanou předešlý den. Barva lektvaru se mění z jemně žluté na světle zelenkavou. Po přidání posledních dvou přísad následuje desetiminutové míchání stejným způsobem jako na začátku. Po uplynutí této doby je nutné nechat lektvar dvacet minut odstát.

Účinky: Lektvar se používá na posílení mysli, především v době, kdy mág prochází těžkým obdobím nebo je zasažen kouzlem první kategorie ovlivňujícím soustředěnost.
Možné chyby: Získá-li lektvar načervenalou barvu, byl vynechán Kuklík a lze ho dodatečně do lektvaru přidat. Pokud je lektvar sytě zelený až hnědý, byla přidána čerstvá dužina Zemědýmu a lektvar je nutné nechat odstát jeden den.


Ohnivan (3)
Přísady: Oměj, Pstroček, Plamének, Mandragora

Příprava: Do vařícího kotlíku se přidá celá rostlina Oměje včetně celého kořene a nechává se pět mnut povařit. Následně se přidávají listy Pstročeku a Plaménku v poměru 7:5, kdy se nechává vařit s mícháním 3x doleva, 2x doprava, 4x doleva, 6x doprava po dobu patnácti minut. Následně se přidává dužina kořene Plaménku, nejlépe v poměru 0.3 g : 8 jeho listům. Lektvar se míchá 3x doleva a 5x doprava po dobu pěti minut. Po tomto se přidává celá sušená Mandragora - tedy bez vnitřní Šťávy - na prášek rozdrcená. Takto se vaří sedm minut bez míchání. Lektvar od první přísady musí mít sytě oranžovou barvu, po přidání mandragory světle žlutou barvu.

Účinky: Tento lektvar se používá na léčení ze zmražení a silného podchlazení
Možné chyby: Důležitým aspektem jako u všech lektvarů vyšší kategorie je důsledně dbát na poměr mezi jednotlivými přísadami. Tento lektvar při špatném poměru vykazuje mléčnou barvu. Doporučuje se přidávat v malém množství - v opravdu malém množství přísady dle jejich pořadí a přiměřenému poměru. Lektvar prudce reaguje na špatný poměr a vykazuje jemné sršení a žlutavou barvu. Po tomto, kdy lektvar zareaguje, je nutné poměr s přísadami doplnit.


Predimenzální vichr (5)
Přísady: Mandragora, Jaterník, Divizna, Mléč, Anada, Acéna, Sivutka, Aesculus pariflora

Příprava: Do vlažné vody v kotlíku se dá drcená Mandragora, zároveň se ve studené vodě luhuje Acéna (je nutné mít toto přichystané dříve, neboť Acéna se luhuje ve studené vodě celý týden a její poměr musí být trojnásobný k Mandragoře). Jakmile je mandragora ve vlažné vodě deset minut, přivede se voda k varu. Vaří se sedm minut bez míchání. Přidává se Jaterník s Diviznou a to v poměru 7:4 k mandragoře. Lektvar se vaří deset minut s mícháním 7x doleva, 4x doprava, 3x doleva, 8x doprava. Po míchání se nechává lektvar opět vařit a do šest minut - barva je do žluta až mléčná. V zápětí se přidávají květy divizny a to ve stejném poměru k předešlým dvěma přísadám. Nyní se barva lektvaru mění na duhovou (obsahuje barvy žlutá, červená, oranžová). Vaří se pět minut bez míchání. Po divizně následuje sušený a drcený kořen Mléče. Toto se vaří pět minut s mícháním 3x doleva, 2x doprava, 7x doleva. Poměr je stále stejný. Barva lektvaru se z duhové mění na mléčnou, kde převažuje světle růžová. Nyní se do lektvaru přidávají lístky Anady a to ve dvojnásobném množství k předešlému poměru. Je nutné lístky před přidáním zkontrolovat, neboť se přidávají pouze lístky žíhané, nikoliv jednobarevné. Lektvar si zachovává svou barvu a vaří se patnáct minut s mícháním 7x doleva, 12x doprava - dvě minuty pauza, 7x doleva, 8x doprava - dvě minuty pauza. Následně se do kotlíku přidává výtažek z Acény, čímž je nutné přivést lektvar opět k varu. Při varu se lektvar vaří dvacet minut bez míchání. Po tomto následuje minimálně dvoudenní uležení lektvaru. Jakmile toto období uplyne, přivede se lektvar opět k varu a přidá se celá rostlinka Sivutky ve stejném poměru jako Acéna. Lektvar se vaří dvacet minut s mícháním 5x doleva, 7x doprava, 3x doleva - 2 minuty pauza, 6x doleva, 8x doprava - 1 minuta pauza. Následuje přidání dužiny červeného plodu Aesculusu Pariflory ve stejném poměru jako poslední dvě přísady, kdy 1 g dužiny odpovídá poměru 1:1. Lektvar je nutné povařit dalších dvacet minut s mícháním 5x doleva, 4x doprava, 8x doleva a 2x doprava bez přestávek. Lektvar má čirou růžovou barvu s příjemnou vůni. Po dokončení lektvaru je nutné nechat lektvar alespoň týden uležet.

Účinky: Lektvar má dlouhodobý účinek na zvýšení koncentrace a štěstí.
Možné chyby: Tento lektvar je pro přípravu velice složitý, a špatný poměr posledních čtyř přísad může velice vážným způsobem ovlivnit účinky lektvaru (jednou z možností je výměna lístků Anady, kdy místo žíhaných se omylem přidají zelené, a upraví se poměr přidružených přísad, tento na pohled malý detail změní účinky tak, že se z něj stane lektvar velice oslabující smysly a léčení z toho je velice zdlouhavé a náročné).


Šalamoun (3)
Přísady: Mandragora, Jaterník, Okra, Anada

Příprava: Do vlažné vody se přidá drcená Mandragora, nechá se pět minut luhovat a poté se voda přivede k varu. Následně se přidává celá rostlinka Jaterníku a to v poměru 7:4 k Mandragoře. Lektvar se vaří deset minut s mícháním 7x doleva, 8x doprava, 3x doleva a 5x doprava bez přestávek. Po tomto míchání se lektvar vaří dalších deset minut. Přidává se kořen Okry bez bočních kořínků v poměru 6:4 k Mandragoře, vaří se osm minut s mícháním 7x doprava, 2x doleva - 1 minuta pauze, 4x doleva a 5x doprava. Poté se lektvar vaří dalších deset minut bez míchání. Poslední přísadou je celá rostlinka Anady ve stejném poměru jako Okra. Lektvar se vaří s mícháním patnáct minut 7x doleva, 8x doprava, 4x doleva - 2 minuty pauza, 4x doleva a 5x doprava. Po dokončení se lektvar nechává volně vařit dalších dvacet minut a poté se nechává dva dny odstát. Barva lektvaru je průzračně růžová již od přidání Okry.

Účinky: Lektvar zvyšuje celkovou koncentraci avšak na omezenou dobu, která činí max. jeden den. Po té je nutné lektvar užít opětovně.
Možné chyby: Zásadní chyby v tomto tvoří především porušení pravidel míchání. Pokud je lektvar nazelenalé barvy, bylo přidáno hodně Mandragory a je nutné přidat více Okry a Anady.


Zbystrovel (3)
Přísady: Mandragora, Pryskyřiční, Kuklík, Sivutka, Amarylka

Příprava: Do vařící vody se přidá jemně nastrouhaná čerstvá Mandragora a nechá se pět minut povařit bez míchání. Poté se přidává kořen Pryskyřičnému bez vnější slupky a bočních kořínků, a to v poměru 6:5 k Mandragoře. Lektvar se vaří šest minut s míchání 12x doleva, 5x doprava a 4x doleva. Následuje pětiminutové vaření. Přidává se celá rostlinka Kuklíku ve stejném poměru jako Pryskyřiční, nechává se pět minut povařit a následně se míchá 4x doleva, 3x doprava, 7x doleva - 3 minuty pauza. Další přísadou jsou okvětní plátky Sivutky ve dvojnásobném poměru k Mandragoře. Lektvar je jemně bílé barvy a míchá se sedm minut - 3x doprava, 8x doleva, 12x doprava - následují čtyři minuty vaření bez míchání. Poslední přísadou jsou okvětní lístky Amarylky se stonkovou Šťávou ve stejném poměru jako Sivutka. Vaří se dvanáct minut s mícháním 5x doprava, 7x doleva a 8x doprava. Lektvar je jemně bílé blýskající se barvy.

Účinky: Lektvar posiluje vůli, dodává schopnost se více soustředit a zvyšuje také sebevědomí.
Možné chyby: Velkou chybou se stává špatný poměr mezi Sivutkou, Amarylkou a Mandragorou.